برنامه نویسیمقالات

دات نت فریم ورک

دات نت فریم ورک

چکیده:

بارها برای خودم پیش اومده که مطالبی رو در مورد دات نت فریم ورک در بعضی از کتابها و سایتها خوندم که چیزی دست گیرم نشده , بالاخره یک فیلم آموزشی رو دیدم که تعاریفش بهتر بود امیدوارم واسه شما هم اینطور باشه


دات نت فریم ورک مجموعه ایی از سرویس هاست که برنامه ی نوشته شده در یک زبان دات نت از قبیل #C از آنها استفاده میکنند تا برنامه ها روی سیستم عامل های مختلف و زیر ساختهای سخت افزاری متفاوت اجرا شوند.

دات نت فریم ورک

یک فریم ورک میتواند مجموعه ایی از کتابخانه ها باشد که کار برنامه نویسی رو بسیار تسریع میکنند.امکاناتی را ارائه میدهد که تمام برنامه های شما بر اساس اون سرویس ها کار کنند.

دات نت فریم ورک شامل دو بخش اصلی است:

  1. Framework class library
  2. Common Language Runtime

  1. FCL : یک Library بسیار بزرگ است شامل تعداد زیادی کلاس که این کلاس ها در بخش های مختلفی که NameSpace نامیده می شوند دسته بندی شده اند و به طور کلی در برنامه نویسی ویندوز میتوان از این کلاس ها استفاده کنید.کاملا شی گرا Object Oriented میباشد.
  2. CLR : هسته ی اصلی دات نت فریم ورک است.امکانات زیادی از جمله مدیریت حافظه (Memory Managment), امنیت (Security) ,اجرای کد و سایر سرویس ها رو مدیریت می کند.

در حقیقت دات نت فریم ورک لایه نرم افزاری است که روی Win32API قرار میگیرد.

 

تعاریف دیگر و مهم در این رابطه:

Win32API: لایه ایی از سیستم عامل ویندوز است که برای برنامه سازان به کار می رود شامل تعداد زیادی تابع , DataTyoe , Macro , Structure هایی است که برای برنامه نویسی ویندوز استفاده میشود ولی ساختار Win32Api ,شی گرا نیست و اگر بخواهید از آن استفاده کنید باید به طور مستقیم از توابع و ساختار ها استفاده کنیم.


مایکروسافت قوانینی را تدوین کرده است که با هر زبانی که بخواهید با پلت فرم دات نت Net. کار کند باید از اون قوانین پیروی کند و همون قوانین باعث میشه یک Interaction (تعامل) بسیار خوب بین زبان ها برقرار باشد .با هر زبانی که بنویسید به زبان میانی تبدیل میشود. به طور مختصر این قوانین شامل 2 بخش است:

Common Type System یا CTS : تمام کامپوننت های دات نت باید از قوانینی که در CTS وجود دارد پیروی بکنند همچنین CTS انواع داده های مورد استفاده همه ی زبانهای دات نت را تعریف میکند. cts از مفاهیم Class , Interface , Delegates , Refrence type , Value type پشتیبانی می کند.

Common Language Specificaion یا CLS : مجموعه قوانینی که هر یک از زبانهای سازگار با دات نت باید رعایت کنند.یک زبان برنامه نوییسی اگر بخواهد با زبانهای دات نت ارتباط برقرار کند باید از قوانین CLS پیروی کند.

 


Microsoft Intermediate Language یا MCIL : با هر زبان دات نتی که برنامه مینویسید به یک زبان میانی تبدیل و کامپایل میشود به این زبان همچنین IL گفته میشود. زبان مشترک بین زبانهای برنامه نویسی مایکروسافت مجموعه قوانینی که هر یک از زبانهای سازگار با دات نت باید رعایت کنند.یک زبان برنامه نوییسی اگر بخواهد با زبانهای دات نت ارتباط برقرار کند باید از قوانین CLS پیروی کند.

 


تمامی مطالب توسط تیم سافت ساز ترجمه و جمع آوری می شود . منبع سافت ساز
امتیاز

به این مقاله امتیاز بدهید

User Rating: Be the first one !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا